Ημέρες Ενημέρωσης προς μαθητές και μαθήτριες Γυμνασίων

Το 1ο ΕΠΑΛ Καλαμαριάς σε συνεργασία με το Εργαστηριακό Κέντρο Καλαμαριάς και τους Τομείς που λειτουργούν σε αυτό, έχει οργανώσει και πραγματοποιεί, όπως κάθε σχολική χρονιά κατά τους μήνες Φεβρουάριο, Μάρτιο και Απρίλιο, «Ημέρες Ενημέρωσης» προς μαθητές και μαθήτριες Γυμνασίων του Δήμου Καλαμαριάς, καθώς και όμορων Δήμων. Οι μαθητές των Γυμνασίων επισκέπτονται το Σχολικό Συγκρότημα του ΕΠΑ.Λ. Καλαμαριάς, όπου έχουν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στους χώρους του, στις αίθουσες και τα εργαστήριά του, να ενημερωθούν για τις σπουδές και τη φοίτηση στο ΕΠΑΛ, για τους Τομείς που λειτουργούν σε αυτό, καθώς επίσης και για δράσεις και εκπαιδευτικά προγράμματα που υλοποιεί το σχολείο σε εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο.