Ευρωπαϊκά προγράμματα

Το ΕΠΑΛ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ συμμετέχει σε προγράμματα Erasmus+:

• Δράση ΚΑ2 : Στρατηγικές σύμπραξης στον τομέα της Σχολικής Εκπαίδευσης
  • Δράση ΚΑ1 : Κινητικότητα προσωπικού σχολικής εκπαίδευσης,

που χρηματοδοτούνται  από το Ι.Κ.Υ. Η υλοποίηση των σχεδίων δράσης του σχολείου μας αναμένεται να συμβάλει στο Ευρωπαϊκό πλάνο ανάπτυξης και στην πορεία εξέλιξης του.

Στα πλαίσια αυτών των προγραμμάτων έχουν υλοποιηθεί δραστηριότητες κινητικότητας εκπαίδευσης που θα αποτελέσουν πυλώνες πάνω στους οποίους θα βασιστεί η σταδιακή προσέγγιση του σχολείου μας σε ευρωπαϊκά δεδομένα, θα ενισχυθεί η εξωστρέφειά του και θα βρεθούν νέες πηγές ιδεών και πρακτικών που θα μπορούσαν να ενσωματωθούν και να βελτιώσουν  θεμελιώδεις δομές λειτουργίας του.

Web-site: http://epal-kalamarias-erasmus.eu/

Job Shadowing

Το διάστημα 17-23/11/2019 το 1ο ΕΠΑΛ Καλαμαριάς υποδέχτηκε 4 καθηγήτριες από σχολείο της Dijon της Γαλλίας στα πλαίσια εγκεκριμένου προγράμματος Erasmus + KA2 – Job Shadowing. Οι παραπάνω εκπαιδευτικοί ακολούθησαν το πρόγραμμα δραστηριοτήτων που είχαν προτείνει οι καθηγητές του σχολείου μας που ήταν υπεύθυνοι για την υλοποίηση του προγράμματος. Το πρόγραμμα περιελάμβανε ξενάγηση στους χώρους του σχολείου και συμμετοχή σε πολιτιστικές επισκέψεις για να γνωρίσουν τη Θεσσαλονίκη και την Καλαμαριά. Επιπλέον για μία ολόκληρη εβδομάδα ακολούθησαν σε καθημερινή βάση το ωρολόγιο πρόγραμμα των Τομέων Οικονομίας Διοίκησης & Πληροφορικής και Υγείας Πρόνοιας Ευεξίας, παρακολουθώντας  θεωρητικά και εργαστηριακά μαθήματα, καθώς και προγραμματισμένες διδακτικές επισκέψεις των τομέων, αποκομίζοντας όσο το δυνατόν περισσότερες εμπειρίες, λύνοντας απορίες και ανταλλάσσοντας καλές πρακτικές. Τέλος παρακολούθησαν μαθήματα στους αντίστοιχους τομείς και στο Εσπερινό ΕΠΑΛ Καλαμαριάς όπου συζήτησαν με μαθητές και καθηγητές. Για όλους τους συμμετέχοντες ήταν μια αξέχαστη εμπειρία.

European School Radio

Στις 1/3/2019 το 1ο ΕΠΑΛ Καλαμαριάς ανταποκρινόμενο στην πρόσκληση του European School Radio εξέπεμψε ζωντανά από τις εγκαταστάσεις του στη Σίνδο, με θέμα «Ευρωπαϊκές φιλίες στα σχολεία». Στόχος ήταν να παρουσιαστούν τα Ευρωπαϊκά προγράμματα στα οποία συμμετείχε το σχολείο μας από τους μαθητές που συμμετείχαν σε αυτά και να μοιραστούν τις εμπειρίες τους διαδικτυακά, αποκομίζοντας και γνώσεις σχετικά με το πώς πραγματοποιείται μια ραδιοφωνικά εκπομπή.