Το 1ο ΕΠΑ.Λ. Καλαμαριάς στα γραφεία της DataTeam Solutions

Την Τετάρτη 13/12/2013, οι μαθητές του ομίλου προγραμματισμού ψηφιακών παιχνιδιών του ΕΠΑΛ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ, συνοδευόμενοι από τους καθηγητές πληροφορικής Κωνσταντίνο Παπαστεργίου και Μένια Τσούλου επισκέφτηκαν την εταιρεία ανάπτυξης λογισμικού DataTeam Solutiοns.

Τους μαθητές και  καθηγητές υποδέχθηκε ο πρόεδρος της εταιρείας κύριος Σωτήριος Σπανός, ο  οποίος έκανε μια παρουσίαση και μίλησε για το λογισμικό που παράγει η εταιρεία καθώς και γενικά για την αγορά εργασίας στον τομέα του λογισμικού.

Στους μαθητές μίλησαν και οι προγραμματιστές της εταιρείας, οι οποίοι τους παρείχαν πληροφορίες  για το επάγγελμα του προγραμματιστή και τις δυνατότητες που αυτό παρέχει.

Οι μαθητές άκουσαν με μεγάλο ενδιαφέρον τους ομιλούντες  και διατύπωσαν πολλά ερωτήματα που απαντήθηκαν όλα με μεγάλη σαφήνεια.

Οι μαθητές γέμισαν εμπειρίες και πήραν μια ιδέα για το πως θα είναι στο μέλλον η επαγγελματική τους πορεία στον χώρο του προγραμματισμού.