Thessaloniki #JobFestival 2023

Τα τμήματα ΒΠ1 και ΒΠ2 του Τομέα Πληροφορικής, συμμετείχαν στο Thessaloniki #JobFestival 2023 που πραγματοποιήθηκε στις 10 και 11 Νοεμβρίου 2023 και διοργανώθηκε από το Skywalker.gr – Εργασία στην Ελλάδα στο Συνεδριακό Κέντρο Ιωάννης Βελλίδης.

Σκοπός του φεστιβάλ είναι η δημιουργία ενός περιβάλλοντος υποστήριξης, ενημέρωσης και δικτύωσης μεταξύ εργοδοτών που αναζητούν προσωπικό και υποψήφιων εργαζομένων μέσα από χρήσιμες και ενδιαφέρουσες δράσεις, όπως οι προγραμματισμένες συνεντεύξεις προσωπικού, η γνωριμία εταιριών με υποψήφιους εργαζομένους, τα workshop αναζήτησης εργασίας και ανάπτυξης επαγγελματικών δεξιοτήτων, η διόρθωση βιογραφικών σημειωμάτων των ενδιαφερομένων, η επαγγελματική φωτογράφιση κ.ά. Οι μαθητές παρακολούθησαν ομιλίες και βιωματικά εργαστήρια που είχαν σχέση με τους τρόπους αναζήτησης εργασίας, τις τεχνικές συνέντευξης και σύνταξης ενός βιογραφικού και ενημερώθηκαν για το πλαίσιο της τηλεργασίας. Επιπλέον συνομίλησαν με τους υπεύθυνους του γραφείου συμβουλευτικής του Δήμου Καλαμαριάς, καθώς και με εκπροσώπους εταιρειών που παραβρίσκονταν στο χώρο και ενημερώθηκαν για τις διαθέσιμες θέσεις εργασίας και τις δεξιότητες (hard and soft skills) που απαιτούνται για αυτές. Για όλους τους συμμετέχοντες και κυρίως για τους μαθητές, ήταν μία πρωτόγνωρη και θετική εμπειρία, που έδωσε αξιοποιήσιμες γνώσεις και εφόδια, τα οποία θα φανούν χρήσιμα και θα δώσουν έμπνευση στους μελλοντικούς επαγγελματίες του χώρου.