Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ – Kατασκευή αυτοματοποιημένης μηχανής παραγωγής παγοκύβων

Στο ΕΠΑΛ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ και τη φετινή σχολική χρονιά 2022-2023, υλοποιήθηκε δράση, στο πλαίσιο υλοποίησης της Πράξης «Υποστήριξη και Διαχείριση των Σχεδίων Δράσης του έργου «Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ»» μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ, ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗ» με τη συγχρηματοδότηση της Ελλάδας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης, που περιλάμβανε την κατασκευή μίας αυτοματοποιημένης μηχανής παραγωγής παγοκύβων.

Στην κατασκευή συμμετείχαν μαθητές των ειδικοτήτων της Γ΄ τάξης των τομέων ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ Κ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ:
  • Τεχνικός Ψύξης Κλιματισμού κ Αερισμού
  • Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων και Κατασκευών
  • Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων, Δικτύων & Τηλεπικοινωνιών
  • Kαθώς και μαθητές της Α’ τάξης με επιλογή το μάθημα Μηχανολογίας.

Μέσω του έργου οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με το αντικείμενο της ψύξης και της λειτουργίας ενός κυκλώματος ψύξης, κατανόησαν την ανάγκη ύπαρξης αυτοματισμών σε μία μηχανή και του τρόπου λειτουργίας αυτών, ανέπτυξαν και καλλιέργησαν ομαδοσυνεργατικό πνεύμα, λεπτές δεξιότητες και τη δεξιότητα σχεδιασμού και αποτύπωσης του σχεδίου σε πραγματικό μοντέλο, βελτίωσαν την αυτοεκτίμησή τους, λόγω της ολοκλήρωσης ενός έργου βάσει συγκεκριμένων προδιαγραφών και χρονοδιαγράμματος υλοποίησης και κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι τέτοιες δράσεις πρέπει να γίνονται κάθε χρόνο καθώς είναι πέρα για πέρα εποικοδομητικές.