Το σχολείο μας

Το 1ο ΕΠΑ.Λ. Καλαμαριάς στεγάζεται στο σχολικό συγκρότημα του ΕΠΑ.Λ. Καλαμαριάς μαζί με το Εσπερινό ΕΠΑ.Λ. Καλαμαριάς. Υποστηρίζεται εργαστηριακά από το Ε.Κ. Καλαμαριάς. Το σχολικό συγκρότημα βρίσκεται στην συμβολή των οδών Κ. Καραμανλή και Μακεδονίας στην Καλαμαριά.

Διεύθυνση: Κωνσταντίνου Καραμανλή & Μακεδονίας
ΤΚ: 551 34, ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
Τηλέφωνο: 2310 471065,
Φαξ: 2310 475286
Facebook: facebook

Ιστορικά Στοιχεία

Προέρχεται από τη μετατροπή του 1ου Τ.Ε.Ε. Καλαμαριάς σε ΕΠΑΛ, από το σχολ. έτος 2006-2007.
Στεγάστηκε, αρχικά, στο ενοικιαζόμενο κτίριο έναντι του εργοστασίου ΒΙΑΜΥΛ (Viamyl College), μέχρι την ολοκλήρωση της κατασκευής του ιδιόκτητου εκπαιδευτηρίου το Φεβρουάριο του 2009.
Σημαντικότατη, για την επίσπευση των διαδικασιών και υλοποίηση της μετεστάγασης του σχολείου, υπήρξε η συμβολή της διεύθυνσης, των εκπαιδευτικών και μαθητών.
Το νέο κτίριο έγινε πόλος έλξης νέων μαθητών από την περιοχή της Καλαμαριάς και όχι μόνο, με αποτέλεσμα να υπεδιπλασιαστεί ο αριθμός των μαθητών κατά το επόμενο σχολικό έτος.

Σήμερα, το σχολείο είναι πρωινό και ανήκει στην 4η ομάδα
των σχολείων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης
Bρίσκεται στη συμβολή των οδών “Κ. Καραμανλή” & “Μακεδονίας” στην Καλαμαριά και στεγάζεται σε κτίριο που κατασκευάστηκε το 2008.
Διαθέτει σύγχρονες εγκαταστάσεις, όπως:

• 25 αίθουσες διδασκαλίας,
  • 18 εργαστήρια,
  • Γραφεία διοίκησης,
  • Κοινόχρηστους χώρους σε κάθε όροφο,
  • τρεις ανελκυστήρες,
  • πλήρη ειδικό εξοπλισμό,
    που το καθιστά απολύτως προσπελάσιμο σε ΑΜΕΑ,
  • Αίθουσα συνεδριάσεων – γραφείων καθηγητών,
  • αίθουσα πολλαπλών χρήσεων 500 ατόμων,
  • στεγαζόμενο γυμναστήριο,
  • θερμοκήπιο,
  • χώρο εκπαιδευτικού αγρού,
  • ανοιχτό γήπεδο μπάσκετ – βόλεϊ με κερκίδες,
  • ειδικά διαμορφωμένο χώρο αυλισμού για 1.250 μαθητές
  • υπόγειο χώρο στάθμευσης 40 θέσεων!
Ο σχεδιασμός λειτουργίας του σχολείου αξιοποιεί τις αρχές της βιοκλιματικής, της βιοενέργειας και βασίστηκε σε συγκεκριμένες προδιαγραφές εξοικονόμησης ενέργειας και προστασίας του περιβάλλοντος. Δόθηκαν έμφαση σε στοιχεία όπως:
  • Ο σωστός προσανατολισμός για αξιοποίηση του φυσικού φωτισμού
  • Πλήρη εφαρμογή των προϋποθέσεων του νέου Κανονισμού Θερμομόνωσης
  • Κεντρική μονάδα διαχείρισης ενεργειακών συστημάτων (BMS), για τη ρύθμιση της θέρμανση, ψύξης, εξαερισμού και φωτισμού
  • Θέρμανση με φυσικό αέριο
  • Τοποθέτηση εδικών περσίδων ηλιοσκιασμού.

Η αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών στηρίζεται σε στοιχεία όπως:

• Πρόσβαση στο διαδίκτυο μέσω γραμμών VDSL
  • Δίκτυα οπτικών ινών στους εσωτερικούς χώρους του κτιρίου
  • Εναλλακτική ασύρματη πρόσβαση στο Διαδίκτυο